About.Forumz.Ro
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Tutorial Fraps [Instalare / Configurare ]

In jos

Tutorial  Fraps   [Instalare / Configurare ] Empty Tutorial Fraps [Instalare / Configurare ]

Mesaj  Admin Mier Noi 09, 2011 10:01 am

Tutorial Instalare / Configurare – Fraps pentru inregistrari video dintr-un joc

In primul rand va trebuie un program care se numeste Fraps.
Site-ul oficial este www.fraps.com.
Atentie: Versiunea freeware a programului va avea anumite limitari, deci nu o recomand!


Programul se va instala in C:\Fraps. Puteti schimba acest path, dar este recomandat sa-l lasati asa (cititi “de precizat” de mai jos intai!).

Bun, deci l-ati instalat si l-ati deschis.
Acum duceti-va la tab-ul Movies si aveti grija ca setarile sa fie:

Video Capture Hotkey: F9;

Full Size;

Record Sound – Detect best sound input;

Stereo;

Debifate cele 2 checkbox-uri (no cursor si no sync)!

Asa, acum sa trecem mai departe. Intrati in joc si cand ajungeti la faza care o vreti inregistrata apasati F9, jucati, etc etc, si cand vreti sa opriti inregistrarea apasati iarasi F9.
De precizat:
Trebuie sa aveti MULT spatiu pe partitia unde salvati video-urile, pentru ca Fraps-ul inregistreaza uncompressed video files, adica nu le converteste (vreti explicatie tehnica? convertirea/compresarea unui video consuma enorm de multe resurse, deci este aproape imposibil sa va jucati, sa inregistrati si sa convertiti in acelasi timp. Doar daca aveti un quad core, poate ca v-ar merge smooth jocul)
Bun, deci minim 5 gb pe partitia unde inregistrati.
Daca nu aveti minim 5 gb pe C, atunci dati Change mai sus la “Folder to save movies in” si modificati din C:\Fraps in D sau E sau alta partitie. New folder numit Fraps si salvati acolo (de ex D:\Fraps)
Atunci cand inregistrati o sa va scada fps-urile (depinde de configuratia pc-ului cu cat. Oricum, o sa va mearga mai greu jocul. Motivul? Acelasi ca mai sus)

Va urma si un tutorial de convertire ! adica din filmuletul care l-ati facut cu Fraps si are N Gb sa il facem .avi de ordinul a cativa MB !

Daca nu intelegeti ceva din ce v-am explicat lasati comment ! Mi s-a parut mult prea simplu ca sa fac si screenshot ! Si cred ca am explicat destul de bine si pe intelesul tuturor !

Admin
Admin
Admin

Mesaje : 89
Data de înscriere : 05/06/2010

https://about.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum